Hašimoto lečenje bolesti, šta može pomoći?

Hašimoto tiroiditis, poznat i kao hronični limfocitni tiroiditis ili autoimuni tiroiditis, predstavlja najčešći oblik autoimunog poremećaja štitne žlezde. Ova bolest karakteriše se inflamacijom (upalom) štitne žlezde koja je uzrokovana autoimunskim napadom na tkivo žlezde, što rezultira postepenim uništavanjem funkcionalnih ćelija štitne žlezde. Ovaj proces može voditi ka hipotireozi, stanju u kojem štitna žlezda ne proizvodi dovoljno hormona. Dakle usled poremećaja u organizmu organizam greškom sam sebe napada tj. stvara antitela koja postepeno uništavaju štitnu žlezdu.

Hašimoto -Etiologija

Etiologija Hašimoto tiroiditisa nije u potpunosti jasna, ali se smatra da je kombinacija genetske predispozicije i faktora okoline ključna. Predisponirajući genetski faktori često uključuju određene alele gena povezane sa autoimunim bolestima. Faktori okoline koji se povezuju sa Hašimoto tiroiditisom uključuju infekcije, izloženost radijaciji, nedostatak joda u ishrani i druge nepoznate faktore. U poslednje vreme se sve više istiće hronični stres kao uzrok autoimunosti. Takodje, štitna žlezda je veoma osetljiva na zračenja svake vrste, tako da je mogući razlog sve veće incidence oboljevanja upravo zraćenje bilo koje vrste.

 

Hašimoto lečenje i dijagnostika

 

Dijagnostika Hašimoto tiroiditisa obuhvata detaljnu anamnezu, fizički pregled, laboratorijske testove i radiološke dijagnostičke procedure. Ključni laboratorijski testovi uključuju merenje nivoa hormona štitne žlezde (TSH, T4, T3) i specifičnih antitela kao što su anti-TPO (antitela na tireoperoksidazu) i anti-Tg (antitela na tireoglobulin). Visoki nivoi ovih antitela ukazuju na autoimuni proces koji uništava ćelije štitne žlezde.

Godina Procenat
2020   5-10%
2021   6-12%
2022    7-15%

Podaci prikazani u tabeli odražavaju povećanu prevalenciju Hašimoto tiroiditisa među ženskom populacijom tokom protekle decenije.

Ovi statistički podaci naglašavaju značajnu učestalost ovog autoimunog poremećaja, posebno u razvijenim zemljama.

Stadijumi bolesti

Hašimoto tiroiditis prolazi kroz različite stadijume u zavisnosti od stepena upale i funkcionalnog oštećenja žlezde. U početku je uobičajeno prolazno uvećanje nivoa hormona T3 i T4 usled destrukcije žlezde, ali ta tireotoksikoza kratko traje.

Subklinički Hašimoto tiroiditis –Početni stadijum bolesti kada su antitela prisutna, ali nema značajnog smanjenja nivoa hormona štitne žlezde. Povećan je nivo TSH jer organizam dodatno stimuliše sintezu hormona. To je prvi znak oštećenja štitne žlezde.

Klinički Hašimoto tiroiditis- Kada se javljaju simptomi hipotireoze zbog smanjene funkcije štitne žlezde.

Hipotireoidna faza- Faza u kojoj postoji evidentno smanjenje nivoa T3 i T4 hormona u krvi.

 

Hašimoto tiroiditis lečenje i terapija

Lečenje Hašimoto tiroiditisa uključuje terapiju usmerenu na kontrolisanje simptoma i očuvanje funkcije štitne žlezde. Thyrex Forte je preparat koji svojim sastavom stimuliše sintezu hormona i omogućava optimalnu funkciju štitne žlezde. Antiupalnim dejstvom smanjuje nivo upale i čuva štitnu žlezdu od propadanja i smanjenja funkcije.

 

  • Supstituciona terapija levotiroksinom – Sintetički T4 hormon koji nadoknađuje nedostatak hormona štitne žlezde.
  • Kontrola nivoa hormona-Redovno praćenje nivoa TSH i prilagođavanje doze levotiroksina prema potrebi.
  • Upravljanje simptomima- Tretiranje specifičnih simptoma kao što su umor, suva koža, gojaznost i druge manifestacije hipotireoze.

 

hašimoto lečenje

Ultrazvučni nalaz

Ultrazvuk štitne žlezde je neinvazivna dijagnostička metoda koja omogućava detaljnu procenu veličine, strukture i eventualnih promena u tkivu žlezde. Kod Hašimoto tiroiditisa, ultrazvuk obično pokazuje uvećanu štitnu žlezdu (hipertrofiju) sa nepravilnom ili nodularnom strukturom, što odražava inflamatorne promene i eventualno formiranje čvorova.

Hašimoto tiroiditis je kompleksan autoimuni poremećaj štitne žlezde koji zahteva sistematski pristup dijagnostici i upravljanju. Rano otkrivanje, praćenje hormonskih nivoa i adekvatna terapija ključni su za kontrolu bolesti i sprečavanje komplikacija. Edukacija pacijenata o simptomima i značaju redovnih kontrola takođe je od suštinskog značaja za poboljšanje kvaliteta života pacijenata sa Hašimoto tiroiditisom.

Cilj terapije je da se uspori tok bolesti, smanji upala i očuva funkcija žlezde. Ujedno je po potrebi potrebna supsitucija hormona.

Thyrex Forte se preporučuje u početnim fazama bolesti kao samostalna terapija (2×1 kapsula) dok se u kasnijim fazama bolesti kombinuje sa hormonskom terapijom u skladu sa laboratorijskim nalazima.